Abu Dhabi utazás: élmények, látnivalók és hasznos tippek első kézből

2024 novemberében egy számomra ismeretlenebb, gazdag hagyományokkal (történelemmel kevésbé) büszkélkedő országba utaztunk: az Egyesült Arab Emírségekbe. Sokan elsősorban Dubajt választják úti célként, de a nagyvárosi nyüzsgés és a rossz közlekedés miatt ez engem kevésbé vonzott. Abu Dhabit viszont sokan egy nyugodtabb, zöldebb városként írják le, ami sokkal inkább felkeltette az érdeklődésemet.

A hosszú repülőút kellemesen indult, mivel szerettem volna helyet cserélni, és véletlenül épp néhány stewardesst szólítottam meg. Ők nagyon kedvesen felajánlották, hogy egyeztetnek a személyzettel, így végül megkaptuk az első sorban lévő helyeket, és egymás mellé ülhettünk. Sajnos a visszaút már korántsem volt ilyen kellemes, mivel Egyiptom felé tett kerülővel és egy Athéni tankolással összesen 9 órán át tartott hazajutni. Olyan érzés volt, mintha egy kényelmetlen fapados járaton utaztunk volna haza New Yorkból.

A novemberi hidegből megérkezni a kellemes, 30 fokos melegbe igazán jólesett, bár késő este landoltunk, Abu Dhabi Zayed Nemzetközi Repülőtéren. Nekem nagyon tetszett, mindenhol hófehér, futurisztikus építészeti elemekkel díszített, logikusan felépített.

Autót is béreltünk, amit azonban másodszorra már lehet, hogy nem tennénk, mivel a parkolás mindenhol nehézkes volt, és a parkolóautomatáknál a kártyás fizetés is nehézkesen ment, így mindenképp érdemes váltani egy minimális dirhamot, de egyébként mindenhol máshol gond nélkül ment a kártyás fizetés.

A város hatalmas területeken terül el, és mindenhol intenzív építkezések folynak, sok helyen sétálva lehet közlekedni, járdák is vannak, de sokszor egy építkezés miatt kerülni kell. Az építészeti stílus különösen izgalmas: egyes részeken az Ezeregyéjszaka meséinek hangulatát idézi, míg néhány kilométerrel arrébb már a legmodernebb metropolisz képét mutatja, ennek ellenére, a belvárosi rész már látszik, hogy jellemzően régebb épült. A Yas Islanden találhatók a népszerű Theme parkok, például a Ferrari World és a SeaWorld. Úgy döntöttünk azonban, hogy ezeket most kihagyjuk, mert a rövid nyaralásunkat inkább a szabadban szerettük volna eltölteni a kellemes melegben.

Abu Dhabi strandjai

Nincs sok tipikus sétálóhely, bár a Corniche gyönyörű pálmafákkal övezett és több kilométeren át húzódik a part mentén, de itt is sajnos olyan mintha egy 2×4 sávos autópálya mellett sétálnánk, vagy bicikliznénk. A tengerparti sétányon végighaladva az Emirates Palace-hoz juthatunk, amelynek főbejáratához gyalog is be lehet menni. A hivatalos parkoló az Elnöki Palotánál található, és ingyenesen használható, bár a főbejáratig egy rövidebb sétát kell megtenni. A hotel híres a 24 karátos aranyporral megszórt cappuccinójáról, amelyet végül kihagytunk, mivel több vélemény szerint nem nyújt kiemelkedő kulináris élményt. A hotel gyönyörű volt, az alagsorban még élő pálmafákat is ültettek, ami egyedi hangulatot adott. Kicsit Las Vegas luxushoteljeire emlékeztetett.

A Family Beach ingyenes részén strandoltunk, és a víz gyönyörűen tiszta volt. Ennek ellenére ezen a partszakaszon időnként műanyag palackok, kupakok és egyéb műanyag hulladékok úsztak a vízben, amelyeket természetesen folyamatosan takarítottak. A strandon volt egy nagyon jó, árnyékos játszótér is. Bár most nem gyerekekkel utaztunk, szülői szemmel is figyeltük a helyet.

Al Hudayriat Island strandján kétszer is voltunk, itt teljesen makuláltlan volt a víz, annyira megtetszett a hangulata, ott tettünk is egy mini túrát a part mentén, igaz nem nagy kaland, de szépen ki van építve és este 6 óra körül ment le a nap és furcsa érzés volt, hogy olyan korán sötétedik és meleg van.

Én imádom felfedezni a boltokat és piacokat, amikor utazunk, így többször betértünk különböző szupermarketekbe – nemcsak a nagyobbakba, hanem az olcsóbb típusokba is, ahová főként egy bizonyos társadalmi réteg jár rendszeresen. Ezekben nem a tipikus, gyönyörű importtermékek voltak jellemzőek, különösen a zöldség-gyümölcs részlegen találkoztunk olyan dolgokkal, amelyekről azt sem tudtuk, pontosan mi a nevük. Az ország hivatalos nyelve egyébként az angol, így mindenhol ki voltak írva a dolgok angolul, sőt, sok helyen arabul egyáltalán nem.

Az utolsó napon ellátogattunk a Saadiyat Beach-re is, ahová belépőjeggyel lehetett volna bemenni, így ezt most kihagytuk. Ehelyett a rövid parti sétányon leültünk, és nyugodtan, a napsütésben megebédeltünk.

Előtte meglátogattuk a Louvre Abu Dhabi-t, amelynek már az épülete is lenyűgöző. A múzeum 2017-ben nyílt meg, tervezője Jean Nouvel francia építész. Egyedi, kupolás szerkezete különleges fényjátékot hoz létre, ami már önmagában is lenyűgöző látvány. A múzeum a világ különböző kultúráit és korszakait bemutató műalkotásokat gyűjti össze, ezzel hidat képezve Kelet és Nyugat között – ez a kiállítási tárgyakon és az elrendezésen is jól megfigyelhető volt. Az időszaki kiállításon rengeteg híres festő műveit nézhettük meg, többek között Van Gogh híres hálószobáját ábrázoló festményét is. Mindenkinek ajánlom, mert a belépő ára rendkívül kedvező: itthon ennyiért csak digitális kiállításokra lehetne bejutni, eredeti műalkotásokat pedig egyáltalán nem láthatunk. Ezért is érdemes mindenképpen felkeresni ezt a fantasztikus múzeumot és a kiállításokat. Ráadásul most januárban egy új, divattal kapcsolatos időszaki kiállítás nyílt, amely biztosan izgalmas élményt nyújt.

Természetesen ellátogattunk a Sheikh Zayed nagymecsetbe is, amely az Egyesült Arab Emírségek legnagyobb és legimpozánsabb mecsete. 2007-ben nyílt meg, és az iszlám építészet igazi mesterműve, amely a világ különböző pontjairól származó anyagokkal és mesterekkel készült. Hófehér márványborítása, aranyozott díszítései és hatalmas kupolái lenyűgöző látványt nyújtanak. A belső tér különlegességei közé tartozik a világ egyik legnagyobb, kézzel szőtt szőnyege, valamint a gigantikus Swarovski csillárok. A mecsetbe egy bevásárlóközponton keresztül lehet bejutni, ami a föld alatt kapott helyet, ahol a belépés előtt szigorúan ellenőrzik a látogatók öltözetét. Én előre felkészültem: a fejemre sálat kötöttem, a ruházatom pedig egy laza nadrágból, hosszú ujjú felsőből és egy vékony, laza felsőből állt – így nem volt szükség abaya viselésére.

Összességében Abu Dhabi egy igazán különleges úti cél, ahol a modern városi élet és a hagyományos arab kultúra harmonikusan keveredik. A lenyűgöző építészeti alkotások, a tiszta tengerpartok és az egzotikus piacok mind hozzájárultak ahhoz, hogy egy emlékezetes utazás részesei lehessünk. Bár néhány kihívással is szembesültünk, a város nyugodt atmoszférája és a meleg vendégszeretet mindenért kárpótolt. Ha valaki Dubaj nyüzsgése helyett egy kicsit kiegyensúlyozottabb, kulturálisan gazdagabb élményre vágyik, Abu Dhabi tökéletes választás lehet!